Nabożeństwo Transitus
Nabożeństwo Transitus
3.10.2016
W poniedziałkowy wieczór 3 października franciszkanie uczestniczyli w nabożeństwie "Transitus", upamiętniającym śmierć swojego założyciela - św. Franciszka z Asyżu. Tego wieczoru w świątyni zgromadzili się również sympatycy św. Franciszka, którzy modlili się wspólnie z zakonnikami.
Podczas "Transitusu", w uroczystej procesji ze świecami w dłoniach zakonnicy wnieśli do świątyni relikwie św. Franciszka. Następnie bracia prenowicjusze odczytali opis śmierci Biedaczyny z Asyżu zaczerpnięty z wczesnych źródeł franciszkańskich oraz list br. Eliasza, generała zakonu po śmierci Świętego.
Nabożeństwu towarzyszyły śpiewy scholii złożonej z braci prenowicjuszy. Wyjątkowy nastrój tworzyły także zapalone świece trzymane w dłoniach przez franciszkanów i wiernych. Płomienie świec nie tylko rozświetlały ciemności, ale przede wszystkim symbolizowały Chrystusa Zmartwychwstałego oraz Jego zwycięstwo nad śmiercią.
"Transitus" zgodnie z wielowiekową tradycją odprawiany jest w wigilię uroczystości św. Franciszka, który zmarł w nocy 3 października 1226 roku przy kapliczce Porcjunkuli w Asyżu. Franciszek umierał w cierpieniu, był prawie niewidomy, z krwawiącymi ranami - stygmatami, pełen lęku o losy zakonu. Tuż przed śmiercią kazał położyć się na ziemi, tuż przy swojej ukochanej kapliczce Matki Bożej Anielskiej. Pochowano go w kościele św. Jerzego w Asyżu, a w 1230 roku ciało przeniesiono do asyskiej bazyliki św. Franciszka, gdzie spoczywa do dzisiaj.