Prenowicjat Franciszkanów
powrót do listyOdwiedziny Ojca Prowincjała z Czech

Odwiedziny Ojca Prowincjała z Czech

08.11.2017


W środę 8 listopada odwiedził nas o. Stanisław Gryń, Minister Prowincjalny Czeskiej Prowincji naszego Zakonu. Przybył ze słowem umocnienia dla trzech braci zaproszonych do przyszłej służby na tamtym terenie, a którzy formują się razem z nami. Ten wyraz troski i zainteresowania bardzo ucieszył nie tylko braci z Prowincji Czeskiej, ale spotkał się z głębokim uznaniem całej naszej wspólnoty.

Rok temu obchodziliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Zarzewie Wiary dotarło do nas właśnie z Czech, za sprawą księżnej Dobrawy, późniejszej małżonki księcia Mieszka I. Również z Czech przybyli do nas pierwsi duchowni, w tym Franciszkanie. W roku 1238 założyli oni zakonną prowincję czesko-polską, rozdzieloną na dwie jednostki dopiero w XVI wieku. Samodzielna już Prowincja Czeska, po własnych burzliwych dziejach, przeżywa obecnie kryzys powołań. Pokładamy jednak nadzieję w Panu, że trzej nasi współbracia są zwiastunem nowych, licznych i świętych odpowiedzi na wezwania do kontynuacji wielowiekowego dzieła Zakonu na ziemi czeskiej.

Otaczamy naszą modlitwą Ojca Prowincjała i wszystkich pracujących w bratniej prowincji, wzywając szczególnego wstawiennictwa jej patronów - śś. Cyryla i Metodego, apostołów narodów słowiańskich.


 

Aby obejrzeć zdjęcia ze spotkania - kliknij tutaj.

Odpust ku czci MB Loretańskiej


Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoje prośby lub podziękowania zostaną dołączone do Mszy św. składkowej za wstawiennictwem Matki Bożej Loretańskiej w najbliższą sobotę.